۱۳۸۸ بهمن ۲۷, سه‌شنبه

قاچاق کالا و ارز؛ توطئه سیاسی یا ضعف اقتصادی؟



رادیو آلمان:
رسانه‌های ایران اعلام کردند که طبق گزارشهای رسمی سال گذشته بیش از ۲۰ میلیارد دلار کالای قاچاق کشف شده است. این در حالی است که ایران در سال گذشته رسما بیش از ۶۸ میلیارد دلار کالا وارد کرده است.
به گزارش خبرگزاری کار ایران، بخش عمده‌ای از کالاهاى کشف شده به کالاهاى یارانه‌اى همچون سبد سوختى اختصاص دارد. پوشاک و کالاهاى مصرفى نیز سهم بزرگی از کالاهای قاچاق را تشکیل می دهند.
در همین حال کارشناسان اقتصادی، دولت را به علت ضعف در کنترل و کاهش قاچاق کالا و ارز مورد انتقاد قرار می دهند. طبق آخرین آمار رسمى ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز دولت محمود احودی نژاد که در سال ۱۳۸۶ منتشر شده، میزان کالاى قاچاق ثبت و ضبط شده معادل ۱۳میلیارد دلار اعلام شده بود.
این در حالی است که بر اساس گزارش‌های رسمی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال ۱۳۸۳، قاچاق کالا و ارز به میزان ۶ میلیارد دلار بوده که این رقم در مقایسه با رقم ۲۰ میلیارد دلار فعلی رشد دو نیم برابری را نشان می‌دهد. این در حالی است که در این مدت میزان واردات رسمی کالا نیز به همین میزان رشد داشته است.

قاچاق کالا و ارز؛ توطئه سیاسی یا ضعف اقتصادی؟
گزارش ویژه ستاد قاچاق کالا و ارز در سال ۱۳۸۶، دولت محمود احمدی نژاد را برآن داشت تا نسبت به اجراى سهمیه‌بندى بنزین اقدام کند، زیرا بخش قابل توجهى از پرونده‌هاى مربوط به آن را قاچاق سوخت تشکیل می‌‌دادند. اما گزارش‌های فعلی بیانگر انست که نه تنها این سیاست موفق نبوده بلکه عملا دولت طى پنج سال گذشته، کار ویژه‌ای براى مقابله با قاچاق صورت نداده است.
کارشناسان اقتصادی معتقدند پدیده قاچاق معلول سیاستهای اقتصادی است لذا باید عوامل و ریشه‌های پدیدآورنده این معلول مشخص و با آن مبارزه شود. این کارشناسان بر این باورند قاچاق کالاها و ارز ناشی از فقدان پاسخ مناسب به نیازهای اقتصادی جامعه است و تا زمانی که این نیاز وجود داشته باشد، چه در داخل ایران و چه خارج ایران، و پاسخ اقتصادی درخصوص عرضه مناسب به این تقاضا داده نشود تمامی اقدامات و سیاست گذاری‌های ضربتی و موردی بی‌اثر خواهد بود.
با این وجود وزیر دادگستری ایران معتقد است افرادی که علیه همه مقدسات نظام وارد فتنه شده‌اند در مباحث اقتصادی نیر دارای برنامه هستند. آقای مرتضی بختیاری مدعی است که اگر ستاد مبازره با قاچاق کالا و سازمان تعزیرات حکومتی و سایر دستگاه‌های مرتبط با این امر در کنار هم و با برنامه مشخص فعالیت نکنند، به طور حتم در اجرای این برنامه با مشکلات عدیده و توطئه‌های زیادی مواجه می‌شوند.
به نظرمی‌رسد روایج چنین دیدگاهی در مبارزه با پدیده قاچاق و اکتفا به برخوردهای انتظامی و قضایی بدون اصلاح ساختار بیمار اقتصادی و مقرراتی که موجب تشدید قاچاق کالا و ارز می‌گردد، شرایط را روزبه‌روز وخیم‌تر خواهد نمود. همچنین جهت گیری سیاستهای وارداتی کشور به سمت واردات کالاهای تجاری سودآور، توان رقابتی تولیدات داخلی در مصاف با تولیدات خارجی را به شدت کاهش خواهد داد.
بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوى گمرک ایران، میزان واردات کالا در شش ماه نخست سال ۱۳۸۸، بیش از ۲۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار مى باشد، توجه به این امار و با در نظر گرفتن آمار احتمالی قاچاق کالا و ارز در طول این مدت می توان نتیجه گرفت، چه به صورت رسمى و چه غیر رسمى، درهای بازارهای ایران بر روى کالاهاى خارجى باز است. 

--
کبک آگاه است
به امـــــ/\ـــــد آزادی

هیچ نظری موجود نیست: