۱۳۸۸ آبان ۲۳, شنبه

محکومیت خشونت علیه زنان از سوی موسوی و کروبی

 
 

Sent to you by Saeed via Google Reader:

 
 

via Radio Zamaneh on 11/14/09

میرحسین موسوی و مهدی کروبی در سومین دیدار خود، برخورد‌های خشونت‌بار با زنان معترض به نتیجه انتخابات را محکوم کردند.

این دیدار، روز گذشته در منزل مهدی کروبی برگزار شد و طی آن دو نامزد معترض به نتیجه انتخابات، از ادامه خشونت‌های دولتی علیه مردم ابراز نگرانی کردند.

به گزارش وب‌سایت تغییر، پایگاه اطلاع‌رسانی حزب اعتماد ملی، مهدی کروبی در این دیدار گفت که برخورد‌هایی که در پنج ماه گذشته با مردم صورت گرفته است، در زمان «رژیم پهلوی» با مخالفان صورت نمی‌گرفت.


آقای کروبی همچنین از شدت خشونت‌های صورت گرفته علیه زنان اظهار تاسف کرد و افزود که «نمی‌فهمد» دستور چنین رفتار‌هایی با مردم از کجا صادر می‌شود.

در جریان اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، گزارش‌هایی از برخورد‌های خشونت‌بار ماموران دولتی با دختران و زنان منتشر شده است.

آخرین این گزارش‌ها مربوط به مراسم ۱۳ آبان است که در یک فیلم ویدیویی پخش شده در اینترنت، یک مامور گارد ویژه، با ضربه باتوم به سر دختری جوان، او را نقش بر زمین می‌کند.

مهدی کروبی در این دیدار گفت که برخورد‌هایی که در پنج ماه گذشته با مردم صورت گرفته است، در زمان «رژیم پهلوی» با مخالفان صورت نمی‌گرفت

پخش این فیلم ویدیویی، واکنش‌ها و اعتراض‌های زیادی را در سایت‌ها و وبلاگ‌های فارسی زبان به همراه داشت.

کروبی که خود نیز از آسیب‌دیدگان مراسم روز ۱۳ آبان است، در این دیدار برای نخستین بار گفت که صبح آن روز، از سوی یکی از نهاد‌های امنیتی، نامه‌ای مبنی بر طراحی یک اقدام «تروریستی» از سوی گروه جند‌الله در این مراسم دریافت کرده بود.

دبیرکل حزب اعتماد ملی ادامه داد که بی‌اعتنا به این نامه، در مراسم ۱۳ آبان شرکت کرده و از نزدیک شاهد برخورد‌های خشونت‌بار با مردم معترض بوده است.

او در تشریح حادثه‌ شلیک گاز اشک‌آور که منجر به زخمی شدن دو تن از محافظانش شد، گفت: «در همین حین دیدم چیز عجیبی در جلوی پایم است. دیدم دارم خفه می‌شوم. انگار تمام صورت، ریش و ابروهایم گر گرفته است. من در جریان انقلاب، حداقل ۲۰ بار گاز اشک‌آور خورده‌ام. اما این، گاز اشک‌آور نبود.»


کروبی با انتقاد از رفتار ماموران حکومتی و لباس شخصی‌ها با مردم معترض افزود: «واقعا نمی‌دانم که این چه خدمتی است که این‌ها دارند به رهبری می‌کنند.»

این نامزد معترض به نتیجه انتخابات همچنین اظهار داشت که گمان می‌کند عده‌ای از ماموران و نیرو‌های لباس شخصی با فرستادن «افرادی از خودشان» در بین جمعیت، مردم را تحریک می‌کنند تا بهانه‌ای برای سرکوب آنها پیدا کنند.

روایت موسوی از روز ۱۳ آبان
میرحسین موسوی نیز در این دیدار با محکوم کردن برخورد صورت گرفته با مهدی کروبی در مراسم ۱۳ آبان، خطاب به وی گفت: «من از این حمله‌ای که به شما شد، بسیار متاثر شدم. اما رفتار شما، نشان‌دهنده اوج روحیه شجاعت و ایستادگی شما و مردم است.»

آقای موسوی در ادامه اظهارات خود به تشریح محدودیت‌هایی که در روز ۱۳ آبان علیه وی اعمال شد تا نتواند در کنار هوادارانش باشد، پرداخت.

کروبی برای نخستین بار گفت که صبح روز ۱۳ آبان، از سوی یکی از نهاد‌های امنیتی، نامه‌ای مبنی بر طراحی یک اقدام «تروریستی» از سوی گروه جند‌الله در این مراسم دریافت کرده بود

او توضیح داد که در این روز، گروهی از لباس شخصی‌ها مقابل ساختمان فرهنگستان هنر جمع شده و شروع به سر دادن شعار کردند و تعداد زیادی موتور سوار لباس شخصی، با سد کردن درب فرهنگستان در خیابان ولیعصر و خیابان صبا مانع از پیوستنش به مردم شدند.

رئیس فرهنگستان افزود که این افراد «می‌خواستند با ممانعت از حضور من در میان مردم، قدرت‌نمایی بکنند، ولی در نهایت، این مردم بودند که قدرت‌شان را نشان دادند.»

این نامزد معترض به نتیجه انتخابات در بخش دیگری از اظهارات خود با انتقاد از رفتار‌های خشونت‌بار علیه زنان گفت: «پخش فیلم‌های این رفتارهای خشونت‌آمیز و حمله به مردم و باتوم‌زدن به سر و پای خانم‌ها عاقبت خوشی نخواهد داشت.»

«شعارهای ساختارشکنانه، اغلب متاثر از خشونت نیروهای امنیتی است که با ناجوانمردی به پیر و جوان و زن و مرد، حمله می‌کنند. مخصوصا حمله به زنان، اوج شکستن سنت‌های مرسوم جامعه ماست»

آقای موسوی همچنین اظهار داشت که جنبش سبز از «ارزش‌های بنیادین» دفاع می‌کند و خواستار برچیده شدن «دروغ و تقلب» است.

نخست‌وزیر پیشین ایران یادآور شد: «کسانی‌که مردم را می‌زنند، فکر نکنند می‌توانند با ترساندن، مردم را خانه‌نشین کنند. اسلام به مردم یاد داده ‌است که در راه‌ حق از چیزی نترسند.»

به گفته موسوی، «تصور این‌که سرکوب، حلال مشکل است، اشتباه است. سرکوب، شورش را از بین می‌برد. ولی آن‌چه ما در کشور شاهد آن هستیم، شورش نیست. بلکه درخواست حقوق قانونی است.»


موسوی افزود: «شعارهای ساختارشکنانه، اغلب متاثر از خشونت نیروهای امنیتی است که با ناجوانمردی به پیر و جوان و زن و مرد، حمله می‌کنند. مخصوصا حمله به زنان، اوج شکستن سنت‌های مرسوم جامعه ماست.»

این نامزد معترض به نتیجه انتخابات همچنین گفت که جنش سبز، خواستار «آزادی زندانیان سیاسی، تضمین برگزاری انتخابات سالم، تامین آزادی‌های مطبوعات، رسانه‌ها و عقیده» است.

Share/Save/Bookmark


 
 

Things you can do from here:

 
  --~--~---------~--~----~------------~-------~--~----~

برای عضویت  در گروه 23خرداد به آدرس زیر مراجعه کنید :
http://groups.google.com/group/23khordad

لطفا در صورتی که مطالب ذکر شده در این ایمیل نامربوط
و یا شایعه های بی اساس و مغرضانه است به یکی
از مدبران گروه اطلاع دهید

خبرهایی که بدون ذکر منبع مطمئن بیان می شود امکان دارد تنها شایعه باشند

You received this message because you are subscribed to the Google
Groups "23khordad" group.
To post to this group, send email to 23khordad@googlegroups.com
To unsubscribe from this group, send email to
23khordad+unsubscribe@googlegroups.com
For more options, visit this group at
http://groups.google.com/group/23khordad?hl=en
-~----------~----~----~----~------~----~------~--~---


هیچ نظری موجود نیست: